Logo

O nas

Swoją działalność Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach rozpoczęła 02.02.2004 r. Decyzją władz samorządowych, siedziba Biblioteki znajdowała się w budynku Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach, w odległości około 5 km od Stoczka Łukowskiego w kierunku Łukowa. Biblioteka zajmowała dwa pomieszczenia o powierzchni 61 m2, miała dwa wejścia: z korytarza szkolnego i z boku budynku z małym korytarzykiem. W tych pomieszczeniach znajdowały się zbiory biblioteki gminnej, zbiory biblioteki szkolnej, czytelnia, czytelnia internetowa a także wygospodarowany kącik dla dzieci. Mimo, że nie było formalnego połączenia obydwu bibliotek to funkcjonowały w tym samym miejscu a ich rozdzielone księgozbiory znajdowały się obok siebie. 

Od marca 2007 w placówkach oświatowych Gminy Stoczek Łukowski są prowadzone punkty biblioteczne - początkowo trzy (w Toczyskach, Kisielsku i Szyszkach). Obecnie w strukturach Biblioteki działa osiem Punktów Bibliotecznych.

Oficjalne otwarcie miało miejsce 28 listopada 2005 r. Zaproszono przedstawicieli Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie im. H. Łopacińskiego, przedstawicieli Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łukowie im. H. Sienkiewicza, lokalne władze oraz dyrektorów szkół. Biblioteka od początku swojej działalności - jako jedyna instytucja kultury Gminy Stoczek Łukowski - miała "rozszerzony" zakres działania. Do zadań placówki - oprócz zadań statutowych - należała organizacja różnego rodzaju uroczystości i festynów (również o zasięgu powiatowym), prowadzenie dokumentacji fotograficznej gminy, stworzenie i prowadzenie Gminnej Ewidencji Zabytków, prowadzenie świetlic dla dzieci w wieku przedszkolnym itp. 

Z dniem 01.09.2012 r. Biblioteka zmieniła swoją siedzibę, przeprowadzając się do pięknego, nowego budynku Centrum Społeczno-Kulturalnego w Starych Kobiałkach o pow. 240 m2, z tarasem pełniącym funkcję sceny oraz zapleczem rekreacyjno sportowym o pow. 0.9 ha.

Od II połowy 2018 r. Biblioteka podwoiła powierzchnię lokalową dzięki sali widowiskowej, w której znajduje się m.in. widownia na 155 osób, profesjonalna scena o pow. 60 m2 z zapleczem oraz poczekalnią dla aktorów. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, łącznie z windą umożliwiającą dostęp na scenę.  

Obecnie budynek GBP w Starych Kobiałkach ma powierzchnię  691 m2 oraz zaplecze rekreacyjno-sportowe o łącznej pow. 0.9 ha (plac zabaw, boisko, siłownia zewnętrzna, parkingi itp.)

 

W zbiorach Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach można znaleźć:

- książki

- czasopisma,

- zapisy wspomnień uczestników walk partyzanckich

- dokumenty życia społecznego (zaproszenia, plakaty, ulotki, broszury)

- dokumentację fotograficzną z najważniejszych wydarzeń gminy od 2004 r.

- papierową wersję Gminnej Ewidencji Zabytków oraz Kroniki Gminy Stoczek Łukowski.

 

Od dnia 01.12.2015 r. został uruchomiony katalog elektroniczny MAK+ a od 2017 r. elektroniczny system wypożyczeń.

 

W ramach współpracy z placówkami oświatowymi z terenu Gminy Stoczek Łukowski, Biblioteka uruchomiła  Punkty Biblioteczne, które są obsługiwane przez bibliotekarzy szkolnych. Obecnie działają Punkty Biblioteczne we wszystkich placówkach oświatowych Gminy Stoczek Łukowski, łącznie z Filią Szkoły Podstawowej w Toczyskach a także w Rudzie Wolińskiej (Gmina Wodynie, woj. mazowieckie).

Placówka posiada czytelnię internetowa na 5 stanowisk oraz dostęp do Wi-Fi. Czytelnia internetowa czynna jest w godzinach pracy biblioteki i można z niej korzystać bezpłatnie.

Od samego początku - zgodnie z założeniami i wizją władz gminnych bibliotekę charakteryzuje i wyróżnia wielokierunkowa działalność kulturalna i edukacyjna. Do zadań statutowych realizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną, obok działań związanych z gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem zbiorów należy także organizowanie różnego typu imprez popularyzujących edukację, wiedzę, tradycje i kulturę, we współpracy z placówkami oświatowymi, wieloma instytucjami i stowarzyszeniami.

Biblioteka jest zauważana na szczeblu wojewódzkim, czego potwierdzeniem jest nagroda im. Anny Platto za działalność na rzecz dzieci (2017 r.) czy wyniki rankingu bibliotek. W 2017 r.  GBP w Starych Kobiałkach znalazła się na 72 miejscu w Polsce, 4 w województwie lubelskim oraz 1 w powiecie łukowskim. W roku 2018 Biblioteka  zajęła 45 miejsce w kraju, 2 w województwie lubelskim  i 1 w powiecie łukowskim.  

Jako instytucja wyróżniająca się działalności wielokulturowej, Biblioteka prezentowała dobre praktyki podczas V Forum Bibliologów Informatologów i Bibliotekarzy w UMCS w Lublinie (2018 r.) oraz na Międzykulturowym Forum w Warszawie pod hasłem „Ekumenizm międzykulturowy – dialog i tolerancja” (2018 r.)

 

Biblioteka stara się stworzyć mieszkańcom gminy możliwość kontaktu nie tylko z książką, ale także z nowoczesną techniką (komputer, Internet) oraz szeroko rozumianą kulturą. Obecnie Biblioteka posiada 14 – tysięczny księgozbiór, czytelnię internetową na 5 stanowisk z dostępem do Internetu oraz  szeroką ofertę bezpłatnych zajęć rozwijających umiejętności i zainteresowania dzieci i dorosłych. W strukturach biblioteki działają:

- Dziecięcy Zespól Ludowy Ojra 

- Gminna Grupa Literacka 

- Zespól śpiewaczy dla dorosłych Kobierzec

- Zespół instrumentalno-wokalny Muzyczne Bractwo GBP

- zajęcia nauki gry na gitarze i pianinie elektrycznym

- Amatorska Grupa Teatralna

- DKK dla młodzieży

- DKK dla dorosłych

- Klub Seniora

 

GBP w Starych Kobiałkach współpracuje także z Fundacją Międzynarodowej Integracji Gospodarczej I Kulturalno-Turystycznej, wspólnie z którą realizuje m.in. projekty wymiany międzynarodowej młodzieży.

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.