Logo

News

News zdjęcie id 176

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W STOCZKU ŁUKOWSKIM

30.11.2016

 

Coroczne obchody Święta Niepodległości były wspólną uroczystością parafii, miasta i gminy Stoczek Łukowski. 11 listopada 2016r. o godzinie 9:45 przed Urzędem Miasta i Gminy Stoczek Łukowski zgromadziły się poczty sztandarowe oraz przedstawiciele lokalnych władz, by pod przewodnictwem stoczkowskiej orkiestry strażackiej przemaszerować do naszego kościoła.

W uroczystościach wzięli udział: Burmistrz Miasta Pan Ireneusz Szczepanik, Wójt Gminy Pan Marek Czub, Przewodniczący Rady Gminy i Rady Miasta wraz z radnymi, dyrektorzy szkół z terenu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych z Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, nauczyciele, uczniowie i licznie zgromadzeni wierni. Honorowym gościem tegorocznego Święta Niepodległości była Pani Ewa Ziemińska, córka Zygmunta Mieczysława Kaczora, urodzona i zamieszkała w Warszawie, romanistka, nauczyciel języka francuskiego w warszawskich szkołach. Ojciec Pani Ziemińskiej to brat Wiktora Kaczora. W Zgórznicy mieszkał do 14-go roku, następnie wraz z całą rodziną przeprowadził się na Ziemie Odzyskane do Lędowa obok Pruszcza Gdańskiego (1946 r.). Absolwent SGGW w Warszawie. Mieszkał i pracował w Warszawie -  m.in. w Ministerstwie Rolnictwa. Z zamiłowania historyk. Miłośnik ziemi stoczkowskiej. Przez całe życie gromadził pamiątki po swoim ukochanym stryju Wiktorze Kaczorze, zaginionym w czasie wojny na Ukrainie, z zamiarem opublikowania monografii o nim. Niestety nie zdążył zrealizować tego pragnienia umierając w 2012 roku w Warszawie, a Pani Ewa przejęła po nim tę rodzinną, a zarazem patriotyczną misję. Na uroczystości obecny był również Jerzy Kaczor, najmłodszy brat Zygmunta Kaczora – bratanek Wiktora Kaczora, Radny miasta  i gminy Góra Kalwaria (w pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych). Pani Ewa Ziemińska przyjechała do Stoczka, aby w tym szczególnym dniu i miejscu przybliżyć wszystkim sylwetkę swego stryja - Wiktora Kaczora, któremu w naszym kościele poświęcona jest pamiątkowa tablica jako wyraz hołdu za bohaterstwo i  walkę  o wolną ojczyznę w czasie II wojny światowej i jako symboliczny grób, bo jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Wszystkich zgromadzonych w świątyni uroczyście powitał wójt Gminy Stoczek Łukowski, dziękując za postawę współczesnego patriotyzmu i za tworzenie wspólnoty polskich serc i polskiego ducha. Następnie pan wójt oddał głos młodzieży z Zespołu Oświatowego im. Armii Krajowej w Kisielsku, która wprowadziła do świątyni nastrój listopadowego święta, prezentując wiązankę patriotycznych wierszy wzbogaconą poruszającą pieśnią "Kolęda warszawska" wykonaną przez Panią Emilię  Grabowską, nauczycielkę ze szkoły w Kisielsku.

Po występach uczniów Pani Ewa Ziemińska przedstawiła opracowaną przez siebie prezentację multimedialną na temat życia i działalności Wiktora Kaczora. Ze wzruszeniem podziękowała wszystkim za uwagę i za to, że na rodzinnej ziemi Wiktora i w jego rodzinnym kościele, w dniu Święta Niepodległości może być przekazana kolejnym pokoleniom pamięć o nim i o jego ofierze własnego życia złożonego na ołtarzu Ojczyzny.

 Dzięki uprzejmości Pani Ewy możemy udostępnić biografię Wiktora Kaczora:

WIKTOR KACZOR –  (1915 Zgórznica - 1943??? Kijów) ur. 13 kwietnia 1915 w Zgórznicy, zaginiony na Ukrainie – razem z pozostałymi wywiadowcami polskimi uwięzionymi w Kijowie przez Niemców. 

Ojciec Jan Kaczor – członek POW i sędzia pokoju w Stoczku Łukowskim do roku 1926. Zmarł w Zgórznicy r. 1931 na zapalenie płuc. Matka Joanna, córka sąsiadów ze Zgórznicy Kiełczykowskich zmarła w październiku 1942 r.

Wiktor Kaczor był najmłodszym synem spośród 7-ga rodzeństwa. Miał dwóch starszych braci – Jana i Józefa. Najstarszy brat Jan objał po śmierci ojca gospodarkę. Najstarsza siostra Joanna – nazwisko po mężu – Rosa, przeprowadziła się do Zabiela.

Wiktor w roku 1931 za namową stoczkowskiego nauczyciela Stanisława Wielgoska wystąpił o przyjęcie do szkoły wojskowej dla małoletnich w Koninie(miał 16 lat).

1934-37.       6 Pułk Strzelców Podhalańskich w Sandorze.

1937-38.      Szkoła Podhorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy. Matura typu matematyczno-przyrodniczego.

Ocena przez przełożonych – charakter szlachetny, zamiłowanie do pracy, madzwyczajna sumienność, w życiu skromny, cichy. Fizycznie – odporny na trudy.

1938.               Szkoła Podchorążych Piechoty w Komorowie

1939.               30 Pulk Strzelców Kaniowskich w Warszawie.

Kampania wrześniowa

Bitwa nad Wartą (4-5 września 39)

Obrona Warszawy (13-27 września), placówka Żoliborz, Bielany

27 września 39 r. ranny w nogę. Szpital Św. Jana Bożego.

Konwalescencja w Stoczku Łukowskim – od 7 listopada 1939 r.

listopad 1939-kwiecień 1941. Pierwszy Komendant Rejonu IV Obwodu Łukowskiego (Inspektorat Biała Podlaska) ZWZ.

Fałszywe nazwisko – Leonard Borski.

Kwiecień 1940 r. Razem z Adamem Nenckim próba przedostania się przez Węgry i Jugosławię na Zachód. Fiasko z powodu wkroczenia oddziałów niemieckich do Jugoslawii. Powrót do Stoczka.

1941-42.         Działalność wywiadowcza na Ukrainie (operacja Barbarossa, front wschodni)

Fałszywe nazwisko Rudolf Szulc (volksdeutsch...) ,

handlowiec, student stomatologii...

Rezydent polskiego wywiadu we Lwowie, Winnicy, Kremieńczugu.

„Niemiecki” lekarz stomatolog na kolei – Kremieńczug.

Adiutant szefa służby zdrowia Oddziałów Tyłowych Grupy Armii Południe – Kremieńczug. Uczestniczy w inspekcjach sanitarnych wzdłuż linii frontu i dostarcza do Kijowa i Lwowa informacji dotyczące ruchu na froncie.

Aresztowany w Kijowie 22.04.1942 r. w mieszkaniu szefa  kijowskiej siatki wywiadowczej – Oktawiana Ostrowskiego – razem z pozostałymi członkami siatki.

Żył jeszcze w marcu 1943 roku (wiadomość z grypsu więźniarki przewiezionej do więzienia we Lwowie). Później ślad po nim zaginął.

W roku 1946 część rodziny przeprowadziła się na Ziemie Odzyskane – L ędowo niedaleko Pruszcza Gdańskiego (brat Jan, siostra Franciszka i część rodziny Kiełczykowskich). Gospodarstwo w Zgórznicy przeszło w ręce brata Józefa Kaczora. Obecnie mieszka tam jego córka Wacława po mężu Woźna. Druga córka – Wiesława Skwarek mieszka w Stoczku Łukowskim. Rodzina starszej siostry Joanny nadal mieszka w Zabielu.

**

Tablica pamiątkowa w kościele wykonana staraniem dwóch Zygmuntów Kaczorów -

Zygmunta Mieczysława Kaczora ze Zgórznicy, bratanka Wiktora oraz

Zygmunta Kaczora – rzeźbiarza pochodzącego z Toczysk (dalsza rodzina), ucznia Ksawerego Dunikowskiego, którego rzeźby zdobią Stoczek Łukowski.

**

BIBLIOGRAFIA

Wspomnienia szefa wywiadu na Ukrainę z ramienia Komendy Głównej AK podpułkownika Aleksanda Klotza, - „Zapiski konspiratora”, opracował prof. Grzegorz Mazur, wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiktor Kaczor występuje tam jako „Witek” (jego pseudonim).

 

Po części patriotycznej przyszedł czas na część liturgiczną uroczystości. Dyrektor Zespołu Oświatowego im. Armii Krajowej w Kisielsku, Pani Barbara Urszula Sałasińska poprosiła ks. Kanonika Stanisława Bieńko - proboszcza  stoczkowskiej parafii o odprawienie  mszy świętej w intencji Ojczyzny. Mszę św. koncelebrowaną sprawował ksiądz proboszcz oraz ksiądz prałat Józef  Huszaluk, a oprawę liturgiczną przygotowali rodzice i młodzież ze szkoły w Kisielsku.

Dalsza część obchodów Święta Niepodległości, odbyła się poza świątynią, skąd wszyscy w uroczystym orszaku przemaszerowali pod pomnik Ignacego Bralińskiego, gdzie delegacje Miasta i Gminy Stoczek Łukowski oraz  dyrektor ZO im. AK w Kisielsku  w imieniu szkół z terenu miasta i gminy złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Ostatnią częścią uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem POW przez delegacje.

Pielęgnujmy dar niepodległości, abyśmy nigdy go już nie stracili w tak niespokojnym dziś świecie.

                                                                                                            Barbara Rosa

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.