Logo

News

News zdjęcie id 198

ZESPÓL ŚPIEWACZY „KOBIERZEC” W ADAMOWIE NA KUSAKACH

22.02.2017

Kusaki zwane też „ostatkami” to znany dawniej na Lubelszczyźnie zwyczaj chodzenia przebierańców w przededniu środy popielcowej, składania życzeń i urządzania biesiad przy suto zastawionym stole. Zazwyczaj goście czy wspomniani przebierańcy wstępowali do domu i po pozdrowieniu „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”  grali i śpiewali oraz wygłaszali oracje typu:

„przyszliśmy do waszej chałupy

Po jaja, po krupy!

Weźcie sobie noża dużego

No ji zarznijcie koguta dobrego!

A jidźcie do kumory

Urznijcie tam słoniny kawałek spory…”

Po zakończeniu Kusaków gospodynie starannie wyparzały wszystkie garnki i inne naczynia z tłuszczu aby skromnie w atmosferze pokuty przeżyć nadchodzący okres Wielkiego Postu.

 

 Zespól ludowy Modry Len z Adamowa od wielu lat kultywuje stare wiejskie zwyczaje, dlatego 19 lutego właśnie w Adamowie odbył się przegląd zespołów ludowych pod hasłem „Kusaki 2017”. W przeglądzie wziął udział także nasz zespół śpiewaczy, który od niedawna nosi nazwę „Kobierzec”. Nazwa doskonale charakteryzuje nasz zespół: każdy z członków zespołu jest inny, więc ma swój oryginalny „kolor” i „odcień” ale w połączeniu w jedną całość tworzy piękny kolorowy kobierzec, który miejmy nadzieję będzie cieszył oko i ucho słuchaczów naszych okolic i nie tylko.

W Adamowie występowały zespoły z powiatu łukowskiego i nie tylko. Oprócz grania i śpiewania mogliśmy zobaczyć inscenizacje prezentujące dawny zwyczaj „chodzenia po kusoku”. Przepiękna muzyka ludowa i  przesympatyczni ludzie sprawili, że atmosfera imprezy była niesamowita, a zespół Kobierzec został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Z radością przyjęliśmy zaproszenie na kolejne spotkanie za rok.

Na koniec tej relacji  pozwolę sobie z satysfakcją stwierdzić, że to ogromna przyjemność obcować z prawdziwą, żywą muzyką, którą wykonują ludzie z niekłamaną radością i pasją choć w większości amatorsko i słuchać starego ludowego ale na szczęście wciąż żywego, bardzo mądrego i pięknego w swej prostocie słowa.     

                                                                                               GBP Stare Kobiałki

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.