Logo

News

News zdjęcie id 207

RELACJA Z VIII FINAŁOWEJ GALI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „ODKRYWAMY TALENTY PRZYSZŁOŚCI”

29.03.2017

 

24 marca 2017 roku poeci z Zespołów Oświatowych w Kisielsku i Starych Kobiałkach oraz uczestnicy Gminnej Grupy Literackiej uczestniczyli pod opieką pani Barbary Rosa (polonistka ZO w Kisielsku i instruktor GGL), pani Agaty Świderskiej (polonistka ZO w Starych Kobiałkach) i pani Iwony Brodzik (Dyrektor GBP w Starych Kobiałkach) w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym – VIII Finałowej Gali Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Odkrywamy Talenty Przyszłości” organizowanej przez Szkoły Pro Futuro. Wydarzenie miało miejsce w Bemowskim Centrum Kultury Art Bem, przy ulicy Górczewskiej.

Literackie wydarzenie rozpoczęło się w południe. Na wiosennie udekorowanej scenie przenikniętej radosnymi promieniami słońca, pojawiała się pani Noemi Joanna Zasada. Pasjonatka poezji, główna organizatorka konkursu i prowadząca galę. Po krótkich powitaniach przy poetyckim stoliku zasiedli wyjątkowi goście, znani telewizyjni i teatralni aktorzy: Teresa Lipowska, Anna Gzyra-Augustynowicz, Łukasz Nowicki i Maciej Mikołajczyk oraz prezenterka radiowa – Joanna Dukaczewska. Wszyscy zostali zapowiedziani przez prowadzącą i przedstawieni krótką prezentacją multimedialną. W tle, każdej z przedstawianych postaci, towarzyszyła starannie dobrana przez panią Joannę Zasadę muzyka.

Po kilku zdaniach podsumowania konkursu i zaprezentowaniu jury, przystąpiono do ogłoszenia wyników w poszczególnych kategoriach, począwszy od kategorii szkoła podstawowa. Dla nieobecnych na gali zdradzę, że emocje podczas finału sięgają zenitu. Otóż zaproszeni finaliści dopiero na miejscu dowiadują się o swoich osiągnięciach. I tak najpierw wręczane są nagrody i dyplomy – wyróżnienia. Następnie zapraszani są laureaci – wyróżnienia specjalne. Na koniec w poszczególnych kategoriach zapraszani są laureaci, zdobywcy  pierwszych trzech miejsc. Wybrane wiersze odczytują aktorzy. Trzeba przyznać, że to niezwykłe doświadczenia zarówno dla samych autorów, jak i opiekunów, czyli nauczycieli, rodziców.

Myślą przewodnią tegorocznej edycji konkursu stały się słowa Phila Bosmansa: „Drobiazgi codzienności sprawiają, że niespostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście". Nagrodzona twórczość zaskakiwała dojrzałością, mądrością. Okazuje się, że dzieci i młodzież bardzo dokładnie obserwują otaczający ich świat, w tym świat dorosłych. Postrzegają go wnikliwie, uczuciowo, emocjonalnie, dużo też komunikują. Niestety, my dorośli, nie zawsze to zauważamy, odczytujemy. Pan Łukasz Nowicki w imieniu „wszystkich starych”, przeprosił w niezwykle zabawny sposób zgromadzonych twórców za to, że tak często nikt ich nie słucha.

Wśród zaproszonych Finalistów Gali znaleźli się uczniowie ze szkół w Starych Kobiałkach i Kisielsku oraz przedstawiciele Gminnej Grupy Literackiej. Twórczość młodzieży z terenu Gminy Stoczek Łukowski zrobiła ogromne wrażenie na jury
i zaproszonych gościach. W trakcie Gali prowadząca poprosiła laureatkę, Dominikę Luty
o wyjaśnienie gdzie znajdują się miejscowości Stare Kobiałki i Kisielsk, kuźnie talentów poetyckich. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że pani Teresa Lipowska wraz
z panią Noemi Joanną Zasadą  wyraziły chęć przyjazdu do naszej Gminy, co jest niezwykłym wyróżnieniem dla nas. Zostaliśmy również zaproszeni na kolejne wydarzenie literackie
w Warszawie.

W finale znaleźli się:

Jan Bazylewicz (GGL),

Jakub Misior (GGL),

Natalia Woźna (ZO Stare Kobiałki),

Robert Świątek  (ZO Stare Kobiałki).

 

Wyróżnienia specjalne otrzymali:

Karolina Dadas (ZO Stare Kobiałki),

Sylwia Kaczor (ZO Stare Kobiałki),

Klaudia Wołoszka (ZO Stare Kobiałki),

Kinga Paudyna (ZO Kisielsk),

Iza Chudek (ZO Kisielsk),

Piotr Czarnecki (ZO Kisielsk),

Weronika Kachniarz (ZO Kisielsk).

 

Największą niespodziankę sprawiła Dominika Luty (ZO Stare Kobiałki), zdobywając pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum. Jest to niezwykły sukces poetycki na szczeblu ogólnopolskim.

Uroczysta Gala była zorganizowana w bardzo ciekawy sposób, dawkujący emocje. Przy dźwiękach wzruszających melodii w wykonaniu pani Nataszy można było poczuć ducha poezji. Wszystkim zapadł w pamięci utwór „Serce” wykonany w  języku rosyjskim. Uczniowie mieli okazję nie tylko wysłuchać swoich utworów, pozytywnych opinii o swojej twórczości, ale także zrobić wspólne zdjęcia i zdobyć autografy aktorów znanych między innymi z: M jak Miłość, Starażaków, Postaw na milion.

Wielu sukcesów poetyckich i radości z osiągania celu życzę uczniom, ich rodzicom (gratulując wzrastających Talentów) i organizatorom konkursu (gratulując pomysłów). Nam, polonistom, życzę kolejnych spotkań poetyckich w takich okolicznościach. Zdrowia, energii, optymizmu i samych pogodnych dni życzę gościom Gali, a zwłaszcza pani Teresie Lipowskiej, obchodzącej sześdziesięciolecie pracy na scenie.

Oprac. Agata Świderska

 

Prezentujemy dwa wiersze, które zwróciły największą uwage jurorów:

 

W cieniu dębu

Szept zielonych traw

Namawia do rozmyślań

Nie przeszkadza krzyk dzieci

Nie pomaga odgłos nadjeżdżającego pociągu

Widzę początek w płynących obłokach

Takich małych niewinnych

Szarych

Pewnie mają zły humor

Błysk i grzmot

Nie boję się deszczu

A jednak uciekam

Wchodząc do domu czuję wczorajsze powietrze

I nagle zaczyna mi zależeć

Na biedronce, która nie trafi do domu

Na ptaszku, który nie potrafi latać

Na listku, który uległ sile wiatru

a teraz żałuje

Tak zwyczajnie

Po prostu

zaczyna mi zależeć

To drobiazgi codzienności sprawiają,

że cicho i niepostrzeżenie

zakrada się wielkie szczęście

 

Dominika Luty

Gimnazjum, Zespół Oświatowy w Starych Kobiałkach

 

 

Szara rzeczywistość

Zapracowany ojciec małego chłopca

Jeździ w każdą trasę - to kierowca.

Synek stawia pierwsze kroki i słowa

A tata do pracy co dzień idzie od nowa.

 

Nie wie, że dziecka nie można wychować na raty?

Jemu potrzebna jest obecność taty

 Wiadomo, męskie sprawy i tematy

Oraz na inny temat debaty.

 

Dziecko rośnie i dojrzewa

Jako nastolatek nieźle się miewa.

Z  nieobecności  rodziców  się teraz  raduje,

A tata straconego czasu żałuje.

 

 Nie był przy wychowaniu swojego chłopczyka,

Świadomość przemijania pięknych chwil  więc go dotyka.

Właśnie drobiazgi codziennego życia

dają nam szczęście razem bycia.

                                                                                                          

Piotr Czarnecki

kl. I Gimnazjum w Kisielsku

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.