Logo

News

News zdjęcie id 348

NASZE UCZENNICE NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU LITERACKIM "CZAS POETÓW"

18.10.2018

Dwie uczestniczki Gminnej Grupy Literackiej, a zarazem uczennice Szkoły Podstawowej im. AK w Kisielsku: Iza Chudek z kl. III gimnazjum oraz Weronika Kachniarz z klasy VI wraz z opiekunem - panią Barbarą Rosa 12 października 2018 r. uczestniczyły w 8. Międzynarodowym Festiwalu Literackim "Czas Poetów" zorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Spotkanie to inaugurowało trzydniowe wydarzenie kulturalne będące zaproszeniem do świata poezji i poetów z Estonii, Izraela, Polski oraz Ukrainy. Poprowadziła je pani Anna Kistelska z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Piątek 12 października był dniem publicznego czytania autorskich wierszy przez laureatów konkursów i warsztatów literackich organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Centrum Kultury w Lublinie. Dziewczęta z Kisielska zostały zaproszone do prezentacji jako przedstawicielki młodzieżowego twórczego środowiska obok dojrzałych już autorów. Poetycki nastrój podkreślał akompaniament gitary w wykonaniu ucznia Szkoły Muzycznej II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

         W drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu prof. Pawła Próchniaka - historyka literatury, krytyka literackiego, profesora Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN    w Krakowie, laureata literackiej Nagrody "Kamień" w 2017 r., jurorem Nagrody Literackiej "Nike" oraz członkiem Polskiego PEN Clubu. Wykład podejmował kwestię istoty poezji, nawiązując w roku Herberta do jego myśli, iż "Poezja córką jest pamięci". Profesor Próchniak podkreślał, że poezja powinna mówić tylko to, co jest przejmujące i ważne. Jeśli poeta tego nie potrafi, staje się grafomanem. Po wykładzie był jeszcze czas na pytania, wymianę doświadczeń, myśli i inspiracji.

 Piątkowe spotkanie prowadząca nazwała "literacką sztafetą pokoleń". Z pewnością był to czas budzenia refleksji, wyobraźni i marzeń - czas wspólnego świętowania osób tak różnorodnych, a jednak mających podobną wrażliwość.

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.