Logo

News

News zdjęcie id 155

OBCHODY 77. ROCZNICY WYDARZEŃ WRZEŚNIA 1939 ROKU

05.09.2016

Dnia 1 września 2016 r. w naszej parafii odbyła się uroczystość związana z wydarzeniami 1939 roku, połączona z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2016/2017.

Po uroczystej Mszy św. delegacje Miasta oraz Gminy Stoczek Łukowski wraz z przedstawicielami środowisk kombatanckich oraz Akcji Katolickiej, udały się na Kwaterę Wojenną, gdzie zostały złożone kwiaty.

Przemówienie wprowadzjące:

"Wrzesień to miesiąc cudownego babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi ze szkolnej ławy po wakacyjnej rozłące. Tak zwykle bywa. Ale był również inny wrzesień… Wrzesień 1939 roku."

W Gazecie Wojennej nr 1 można znaleźć takie wspomnienia: „Wakacje były normalne. Po raz pierwszy brałam udział w obozie harcerskim(…) Obłędne, urocze lato wolne od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywaliśmy książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurka, wstążki do warkoczy wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykliśmy w ciągu lat. A co będzie? Co to znaczy wojna? Najpierw-opuszczenie mieszkania i wędrówka w nieznane.(…) Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej,(…) byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których zachowaniu krążą przerażające wieści”

1 września 1939 r. o godzinie 4.45  niemieckie wojska zaatakowały Polskę. Ostatni rozkaz Hitlera brzmiał ”Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”

Tego samego dnia wprowadzony został na terenie całej Polski stan wojenny. W odezwie Prezydent RP Ignacy  Mościcki zwrócił się do Polaków: „Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii.  W tej chwili dziejowej zwracam się do wszystkich obywateli państwa w głębokim przeświadczeniu, że cały naród w obronie swojej wolności, niepodległości i honoru skupi się dookoła Wodza Naczelnego i sił zbrojnych oraz da godną odpowiedź napastnikowi, jak to się już nieraz działo w historii stosunków polsko-niemieckich. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa” ().

1 września 1939 roku wszystko się zmieniło. Obok dojrzewających kasztanów spadały bomby a kule rozrywały babie lato. Ale naród polski dzielnie walczył. 17 września spadł na nas kolejny cios: Związek Radziecki dokonał zbrojnej napaści na Polskę gdy Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Rzeczypospolitej.

II wojna światowa trwała długie sześć lat, ogarniając wszystkie kontynenty i pochłaniając 50 milionów istnień ludzkich. Polska poniosła największe ze wszystkich krajów straty...

Czcigodni Książa!

W imieniu wszystkich tu zebranych, proszę o odprawienie Mszy św. z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego oraz w hołdzie poległym w obronie Ojczyzny.

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.