Logo

News

News zdjęcie id 181

PODRÓŻ DO IZRAELA STOCZKOWSKIEJ MŁODZIEŻY

15.12.2016

W ramach programu wymiany międzynarodowej młodzieży finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej nasi uczniowie wzięli udział w projekcie wymiany polsko-izrelskiej, który nosił tytuł „Przeszłość i teraźniejszość-dialog z historią i kulturą”. W dniach 15-19.11.2016 grupa młodzieży udała się z wizytą do Izraela. W ciągu pięciu dni mieliśmy okazję poznawać kulturę i zwyczaje żydowskie.
Mieszkaliśmy w Bethlejem, mieście narodzenia Pana Jezusa, co dla nas chrześcijan miało ogromne znaczenie. Mogliśmy zobaczyć i poznać miejsca związane przede wszystkim z naszą religią m.in. Świątynię Narodzenia Jezusa, Jerozolimę, Bazylikę św.Anny-matki Marii, miejsce narodzenia Marii, Górę Oliwną, Golgotę, Grób Pana Jezusa oraz przejść fragmentami drogi krzyżowej. Pojechaliśmy też do Jeryha - najstarszego miasta na Ziemi oraz nad rzekę Jordan, gdzie został ochrzczony Jezus. Odwiedziliśmy także legendarną Ścianę Płaczu, tak istotną szczególnie dla kultury i historii Żydów oraz Yad Vashem - Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Miejsce to zrobiło na nas ogromne wrażenie, zajmuje ogromny teren, na którym znajduje się (oprócz muzeum) ogromny ogród, w którym każde zasadzone drzewo poświęcone jest rodzinie pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej. Znaczna część tych drzew nosi polskie nazwiska, z czego byliśmy bardzo dumni. Ciekawostką jest także, iż całe to miejsce i wszystko, co się tam znajduje, zostało ufundowane przez prywatne osoby, rodziny osób, które zginęły w czasie wojny. Podczas pobytu w Jerozolimie dowiedzieliśmy się, że znajduje się tam cmentarz żołnierzy polskich. Postanowiliśmy go odwiedzić, zapaliliśmy tam symboliczne znicze i oddaliśmy hołd poległym. Pojechaliśmy do Izraela nie tylko zwiedzać, ale przede wszystkim poznać naszych kolegów, w związku z tym odwiedziliśmy szkołę w Bethlejem, gdzie mogliśmy spotkać się ze swoimi rówieśnikami. Obejrzeliśmy ich szkołę, nauczycieli, rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób i czego się uczą. Było to dla nas nowe doświadczenie, bo ich system różni się trochę od naszego. Poza tym musieliśmy rozmawiać po angielsku, co też było dla nas wyzwaniem i wykorzystaniem naszej wiedzy. 
Wizyta w Izraelu na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach. Najbardziej zapadnie nam w pamięci (oprócz miejsc świętych) klimat, jaki tam panował. Pogoda, która była - czyli średnio 23 stopni C w listopadzie była czymś niezwykłym dla nas. Mieliśmy okazję kąpać się w Morzu Martwym i Morzu Śródziemnym a przy tym opalać się beztrosko o tej porze roku. 
Tel Aviv pożegnał nas ciepłym powietrzem i widokiem palm daktylowych, Warszawa przywitała deszczem i zimnem. Szara rzeczywistość. Wróciliśmy z głowami pełnymi wspomnień
i bogatsi o nowe doświadczenia. Teraz z niecierpliwością czekamy na naszych kolegów z Izraela, którzy przylecą do nas niedługo z rewizytą. Mamy nadzieję, że spodoba im się u nas tak samo jak nam u nich. Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z naszego pobytu, ale choć nie wiemy, jak byśmy się starali, zdjęcia nie oddadzą rzeczywistości
 :)

K. Kalinowska-Moreń

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.