Logo

News

News zdjęcie id 208

PREMIERA „KOMEDII Z POMYŁEK”

29.03.2017

 

19 marca 2017 w sali widowiskowej MOK w Stoczku Łukowskim odbyło się kolejne przedstawienie amatorskiej grupy teatralnej działającej przy GBP w Starych Kobiałkach pt. „Komedia z pomyłek”, wg scenariusza na postawie noweli pod tym samym tytułem oraz „Listów z podróżny po Ameryce” Henryka Sienkiewicza.

Pomysł przedstawienia powstał w związku z minionymi obchodami roku wielkiego pisarza. Doceniając wyjątkowość Roku Sienkiewiczowskiego (zwłaszcza, że jest to postać szczególnie związana z naszą okolicą), postanowiliśmy przybliżyć odbiorcy mniej znane oblicze pisarza jako korespondenta i felietonisty. „Listy z podróżny po Ameryce” oraz wybrane nowele Sienkiewicza to wspaniały opis społeczeństwa oraz krajobrazu amerykańskiego przełomu XIX i XX wieku. Ameryka, którą opisuje korespondent to prawdziwy tygiel różnych narodowości, ras, kultur, charakterów, pełen zalet, które wyróżniają amerykańskie społeczeństwo i wad, które ciężko zaakceptować przybyszowi z tzw. cywilizowanego europejskiego kraju. W relacjach Sienkiewicza nie brakuje także polskich akcentów a w szczególności zachwytów nad talentem i amerykańską karierą Heleny Modrzejewskiej. 

Tak jak barwna jest opisywana przez pisarza Ameryka, takie też jest przedstawione  przez nas miasteczko Struck Oil City. Jak na niewielką amerykańską osadę z przełomu XIX i XX wieku przystało, można w niej spotkać przybyszów z wielu zakątków świata: z Niemiec, Holandii, Anglii a także z Polski, Wiadomo też, że każdy kto osiedla się w miasteczku automatycznie staje się Amerykaninem. Mieszkańcy Struck Oil City są dość nieokrzesani i nie zwracają co prawda najmniejszej uwagi na dobre maniery szczególnie w stosunku do kobiet, ale za to w sytuacji, gdy któraś z dam czuje się zagrożona,  gotowi są na wszystko z sięgnięciem po rewolwer włącznie. Każdy z osadników wykonuje po kilka zawodów aby w pełni zaspokoić potrzeby dobrze prosperującej miejscowości.  I tak na przykład szeryf jest szewcem, dziennikarz jest hodowcą krów,  doktor prowadzi aptekę a nawet pocztę a centrum życia towarzyskiego stanowi sklep pewnego Niemca pana Cache. Ponieważ każdy w tej małej społeczności ma swoje określone miejsce życie toczy się tu dość spokojnie. Jednak pewnego dnia zdarzyło się coś co na zawsze zmieniło ten spokojny małomiasteczkowy obraz. W Struck Oil City pojawia się piękna kobieta. Miss Lora za sprawą swojej urody natychmiast staje się obiektem męskich westchnień a co za tym idzie, także obiektem zazdrości kobiet, ale największym jej przewinieniem było założenie w miasteczku kolejnego sklepu i bycie sprawczynią pojawienia się nowego zjawiska, jakim była konkurencja. Kto by pomyślał, że podczas licznych nie do końca uczciwych zabiegów w walce o klienta nieoczekiwanie pojawi się uczucie… ale w tym miejscu zakończymy te opowieść bo o tym o działo się w Struck Oil City można przekonać się na kolejnym przedstawieniu w sali MOK 26 marca o godz. 17. 40.

Przedstawienie to wspólna praca aktorów amatorów, którzy spotykają się mimo wielu obowiązków domowych i zawodowych. Spotykamy się jednak z przyjemnością bo każdy wnosi do grupy swój charakter i sposób gry, interpretacje tekstu czy pomysł na kostium dzięki czemu odkrywa także nieujawnione do tej pory swoje umiejętności i talenty ale przede wszystkim każdy z nas widzi w całym przedsięwzięciu sposób na dobrą zabawę a jak się okazuje rezultat może także sprawić przyjemność innym. W imieniu aktorów, muzyków i organizatorów przedsięwzięcia, bardzo dziękuje za wszystkie miłe słowa na temat przedstawienia i jego oprawy muzycznej. Kolejne ciepłe przyjęcie naszego przedsięwzięcia napędza nas do pracy i myślenia o kolejnym wspólnym projekcie.                                                                                                                                                                   I.G.

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.