Logo

News

News zdjęcie id 215

ODWAŻNE I ROZWAŻNE LAUREATKI XIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO

19.04.2017

 

Zorganizowana przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie XIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego przebiegała pod hasłem "Odwaga i rozwaga". Temat wbrew pozorom wcale nie należał do łatwych. Tym bardziej cieszy fakt, iż w gronie laureatów znalazły się 2 uczennice z Zespołu Oświatowego im. AK w Kisielsku, jednocześnie uczestniczki Gminnej Grupy Literackiej: Kinga Pudyna - II miejsce w kategorii gimnazjum oraz Iza Chudek - wyróżnienie w kategorii gimnazjum. Nagrodzone prace powstały pod kierunkiem nauczyciela polonisty, p. Barbary Rosa. Zadaniem uczestników było napisanie zestawu dwóch wierszy lub opowiadania zainsprowanego słowami "Odwaga i rozwaga". Nasze laureatki wybrały formę poetycką, a ich prace zostały wyłonione spośród 179 zestawów tekstów w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna i dorośli.

7 kwietnia 2017 r. o godz. 11.00 nagrodzone gimnazjalistki wraz z opiekunem, p. Barbarą Rosa uczestniczyły w uroczystości rozdania nagród połączonej z promocją wydawnictwa pokonkursowego „Przerwa w ruchu ulicznym” zawierającego utwory Laureatów w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H.Łopacińskiego. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał p. Tadeusz Sławecki - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, wyjaśniając, że gości ona laureatów konkursu w ramach obchodów 110 rocznicy swojego istnienia.  Następnie odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie  pod kierunkiem prof. Iwony Siedlaczek. Zanim oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu głos zabrała przewodnicząca jury, p. Maria Brzezińska - znana i uznawana dziennikarka Radia Lublin, która  podzieliła się swoimi wrażeniami na temat poziomu językowego i artystycznego prac. Udzieliła też kilku cennych wskazówek, jakich błędów unikać, co jest kiczem w języku, a co wartością. Podziękowała też nie tylko autorom, ale opiekunom i rodzicom za inspirowanie dzieci i młodzieży do pisania i czytania w czasach, w  których coraz rzadziej sięgamy po książkę. Ważnej wskazówki pisarskiej młodym literatom udzielił również inny juror, p. Waldemar Michalski z redakcji lubelskiego kwartalnika "Akcent", sugerując szukania niebanalnych tematów nie w otaczjącym już świecie, w którym "wszystko już było", ale w sercu i we własnych emocjach.

Wreszcie przyszedł czas na dyplomy, nagrody i gratulacje oraz wręczanie pokonkursowego tomiku "Przerwa w ruchu ulicznym". Pracownicy biblioteki zaprezentowali zgromadzonym kilka nagrodzonych prac. Na koniec pamiątkowe zdjęcia i można wracać do domu. Laureatom gratulujemy! Wszystkich zachęcamy do odważnego sięgania  po pióro ewentualnie klawiaturę laptopa i rozważnego pisania. To wcale nie jest trudne! Wszystkich zaś, którzy są ciekawi treści nagrodzonych prac, zapraszamy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach lub biblioteki szkolnej w Kisielsku - tam dostępne są pokonkursowe tomiki.

oprac. Barbara Rosa

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.