Logo

News

News zdjęcie id 342

MAMY SALĘ NA MIARĘ XXII WIEKU!

13.09.2018

W sobotę 8 września 2018 r. odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowo wybudowanej sali widowiskowej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach.

Punktualnie o godz. 14.00 mieszkańcy Starych Kobiałek, władze Gminy Stoczek Łukowski, przedstawiciele województwa lubelskiego, pracownicy i użytkownicy GBP w Starych Kobiałkach oraz zaproszeni goście spotkali się przed wejściem głównym do sali, by uczestniczyć w akcie przecięcia wstęgi.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali:

  • Marszałek  Województwa Lubelskiego p. Sławomir Sosnowski
  • Dyrektor ROPS w Lublinie p. Katarzyna Fus
  • Wójt Gminy Stoczek Łukowski p. Mark Czub
  • Przewodniczący Rady Gminy Stoczek Łukowski p. Witold Dadacz
  • Radny Gminy Stoczek Łukowski p. Michał Rosa
  • Dyrektor GBP w Starych kobiałkach p. Iwona Brodzik
  • W imieniu sołtysa p. Mariana Gromady – p. Zofia Gromada

Następnie proboszcz parafii w Stoczku Łukowski Ksiądz Kanonik Stanisław Bieńko, w poświęconym już obiekcie, odprawił Mszę św.

Sala widowiskowa „pękała w szwach”. Widownia na 155 miejsc była w całości wypełniona a goście siedzieli także na stallach i korytarzach. Msza św. miała wyjątkowy charakter – Zespół Kobierzec zadbał o pieśni podczas Mszy św. a dzieci z zespołu Ojra odczytały modlitwę wiernych, w której i tym razem nie zapomniano o Sł. Bożym A. P. Szelążku, Biskupie Świrskim i S. W. R. Niewęgłowskiej.

Ksiądz Proboszcz w kazaniu opowiedział o tym, jak ważny jest rozwój kulturalny każdego człowieka i jakie znaczenie ma inwestowanie w tę dziedzinę życia mieszkańców.

Cześć oficjalną uroczystości rozpoczęła uczestniczka Gminnej Grupy Literackiej autorskim wierszem wyrażającym panujący z racji otwarcia sali widowiskowej nastrój:

Uklęknij przed radością i powiedz jej: "Dziękuję..."
Śniadanie wspólnie zjedz ze szczęściem...
Marzenia powierz swojemu losowi   
Iskrę natchnienia dodaj do ognia uczuć
Ekran ludzkiej nienawiści rozbij uśmiechem
Całuj zarumienione policzki anioła
Hamuj naiwność kierującą cię do diabła
Nie idź w rytmie grzechu
Idź z  melodią delikatnie zamykanych powiek 
Jasność wspólnych chwil
Szanuj...
I dziel się nią z ludźmi.
Esencją kryształowych marzeń częstuj świat.

                                                     Kinga Paudyna

 

Dalszą część uroczystości poprowadzili: p. Iwona Brodzik dyrektor GBP w Starych Kobiałkach i p. Michał Rosa Radny Gminy Stoczek Łukowski okręgu Stare Kobiałki.

Pani Iwona Brodzik opowiedziała o działalności Biblioteki i przedstawiła informacje dotyczące budowy sali widowiskowej:

Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach rozpoczęła działalność w 2004 r. i […] znajdowała się w budynku Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach, gdzie zajmowała dwa pomieszczenia z oddzielnym wejściem o łącznej pow. 61 m2.

W 2012 r. Biblioteka zmieniła swoją siedzibę, przeprowadzając się do nowego budynku Centrum Społeczno-Kulturalnego w Starych Kobiałkach o łącznej pow. 320 m2,  z tarasem pełniącym funkcję sceny oraz zapleczem rekreacyjno sportowym o łącznej pow. 0.9 ha.

Od samego początku - zgodnie z założeniami i wizją władz gminnych - naszą bibliotekę charakteryzuje i wyróżnia wielokierunkowa działalność kulturalna i edukacyjna. Ale dopiero po zmianie siedziby mogliśmy na dobre rozwinąć skrzydła. […]Wszystkie zadania realizujemy we współpracy z placówkami oświatowymi, wieloma instytucjami i stowarzyszeniami. […] Dzięki tej współpracy biblioteka jest zauważana na szczeblu wojewódzkim, czego potwierdzeniem jest nagroda im. Anny Platto za działalność na rzecz dzieci (2017 r.) czy wyniki rankingu bibliotek, które uplasowały GBP w Starych Kobiałkach na 72 miejscu w Polsce, 4 w województwie lubelskim oraz 1 w powiecie łukowskim.  […]

Obecnie biblioteka zatrudnia 5 pracowników, w tym 3 merytorycznych a obecny poziom działalności jest możliwy tylko dzięki ich ciężkiej, pełnej zaangażowania i kreatywności pracy. […]

W strukturach biblioteki odbywają się:

- zajęcia zespołu Ludowego Ojra  

- zajęcia zespołu dla dorosłych Kobierzec

- zajęcia grupy instrumentalno-wokalnej

- zajęcia nauki gry na gitarze i pianinie elektrycznym

- zajęcia Gminnej Grupy Literackiej

-  Amatorska Grupa Teatralna […]

Co 7 mieszkaniec naszej gminy korzysta z oferty naszej biblioteki. Mamy także użytkowników z Miasta Stoczek Łukowski oraz z sąsiednich gmin, m.in. Stanina, Adamowa, Seroczyna oraz Wodyń.

W wyniku rozwijającej się działalności biblioteki, pojawiła się potrzeba stworzenia odpowiedniej bazy lokalowej […]

Sala widowiskowa ma powietrznię 350 m2. Obiekt został zaprojektowany przez pana  Andrzeja Soćkę z Firmy Cyklop oraz jego syna, architekta p. Tomasza Soćkę.  Wykonawcą jest pan Ireneusz Przeździak z Firmy IRPOL oraz p. Marcin Soczewka z firmy Martinex.

W obiekcie znajduje się m.in. widownia na 155 osób, profesjonalna scena o pow. 60 m2, poczekalnia dla aktorów oraz zaplecze. Nagłośnienie zostało zainstalowane przez p. Piotra Rosę z warszawskiej firmy FNCE SA.

Blisko 2-milionową inwestycję udało się zrealizować dzięki poparciu władz gminnych oraz dzięki dofinansowaniu z trzech źródeł:

1. w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 w ramach zadania ”Rozbudowa Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach  o salę spotkań z autorami wraz  z wyposażeniem” (975 tys. zł)

2. przez Województwo Lubelskie ze środków Państwowego Funduszu  Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (700 tys. zł)

3. ze środków własnych Gminy Stoczek Łukowski.

To milowy krok nie tylko w historii działalności Biblioteki, ale także Gminy Stoczek Łukowski oraz powiatu, ponieważ na ten moment jest to jedyna sala w okolicy o tak wysokim standardzie.

 

Ważnym punktem uroczystości było przekazanie nowo wybudowanej sali widowiskowej. Aktu przekazania obiektu na ręce p. Iwony Brodzik dyrektora GBP w Starych Kobiałkach dokonali: p. Marek Czub Wójt Gminy Stoczek Łukowski, p. Witold Dadacz Przewodniczący Rady Gminy oraz Radny p. Michał Rosa. Władze Gminy Stoczek Łukowski przekazały także podziękowania dla pracowników za działalność kulturalną na terenie gminy. Pracownicy Biblioteki zostali także wyróżnieni specjalnymi dyplomami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury i rozwoju czytelnictwa, które wręczył w imieniu Ministra p. Tadeusz Sławecki dyrektor WBP w Lublinie.  Pan dyrektor odznaczył także p. Iwonę Brodzik specjalnym medalem z okazji 110. rocznicy istnienia Książnicy w Lublinie.

Podobny medal, tym razem z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski, przekazał na ręce pani dyrektor Marszałek Województwa Lubelskiego p. Sławomir Sosnowski.

Uroczystość otwarcia i poświęcenia sali widowiskowej przypadła na dzień Narodowego Czytania, dlatego i na deskach nowej sceny nie można było pominąć tego ważnego wydarzenia. Do wspólnego czytania Przedwiośnia Stefana Żeromskiego (Rozdział 11 – Piknik) zaproszono gości oraz przedstawicieli różnych grup społecznych.  

Na zakończenie części oficjalnej zebrani na sali widowiskowej goście mogli podziwiać występy zespołów oraz wokalistów. Wystąpili m.in. działające przy GBP w Starych Kobiałkach grupy wokalne, zespoły Ojra i Kobierzec oraz gościnnie – Zespół Kądziołeczka z Osiecka.

Podczas uroczystości pochwałom i podziękowaniom nie było końca. Szczególne podziękowania zostały skierowane do władz Gminy Stoczek Łukowski, sponsorów i wykonawców projektu sali widowiskowej. Jednak na największą pochwałę zasługują sami mieszkańcy Starych Kobiałek, którzy zaangażowali się w przygotowania do uroczystości, organizując biesiadę na 200 osób. A potem… bawili się pięknie do późnych godzin nocnych!

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.