Logo

News

News zdjęcie id 617

BISKUP SZELĄŻEK ZOSTANIE PATRONEM BIBLIOTEKI W STARYCH KOBIAŁKACH!

24.11.2021

Z dumą informujemy, że Rada Gminy Stoczek Łukowski na ostatniej sesji przyjęła stanowisko o nadaniu imienia Biskupa A. P. Szelążka Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. Od tego momentu trwają prace przygotowawcze do uroczystości nadania imienia, zaplanowanej na II połowę 2022 roku. O wszelkich postępach w w/w sprawie będziemy Państwa informować, a tymczasem zapraszamy do zapoznania się z uzasadnieniem stanowiska:
Do kompetencji Rady Gminy należy nadanie imienia samorządowej instytucji kultury. Nadanie imienia jest sprawą prestiżową, potwierdza rangę instytucji oraz nadaje indywidualną tożsamość. Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach jest jedyną instytucją kultury Gminy Stoczek Łukowski. Wyróżnia się na tle powiatu, województwa a nawet kraju, co potwierdzają branżowe rankingi oraz zdobywane tytuły i wyróżnienia. Ma bogatą ofertę czytelniczą i kulturalną, spełnia bardzo ważną rolę w środowisku kulturalnym gminy i parafii Stoczek Łukowski. Od wielu lat Biblioteka organizuje wydarzenia o charakterze religijnym, również związane z urodzonym w stoczkowskiej parafii Biskupem Adolfem Piotrem Szelążkiem. Dlatego też zasadnym wydaje się nadanie jej imienia, które wyróżni ją spośród innych placówek w regionie.
Postać Sł. B. Adolfa Piotra Szelążka na stałe wpisała się w historię Stoczka Łukowskiego a stało się tak za sprawą i z inicjatywy Sióstr ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, których to założycielem był właśnie Biskup Szelążek.
„Tu się wszystko zaczęło” – takimi słowami w rozpoczęła współpracę z Ks. Prałatem Józefem Huszalukiem, proboszczem Parafii w Stoczku Łukowskim ówczesna Matka Generalna Zgromadzenia - Siostra Sabina Gumkowska. Wtedy właśnie lokalna społeczność dowiedziała się, że ten wielki człowiek, patriota i wzór do naśladowania wywodzi się ze stoczkowskiej ziemi.
W roku 2011 po raz pierwszy delegacja z parafii Stoczek Łukowski odwiedziła siostry Terezjanki w Domu Generalnym Zgromadzenia w Podkowie Leśnej. To właśnie wtedy został nakreślony wspólny kierunek działań, którego celem była działalność informacyjno-promocyjna na rzecz naszego wspólnego biskupa. Wynikiem spotkania była także pamiątkowa tablica - ufundowana Słudze Bożemu przez: Miasto, Gminę i Parafię Stoczek Łuk., której uroczyste odsłonięcie w naszej parafii miało miejsce dn. 26.02. 2012 r., oczywiście z udziałem Sióstr ze Zgromadzenia pod przewodnictwem Matki Generalnej Judyty Jankowskiej i dzięki zaangażowaniu organizacyjnemu Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach.
Od tego momentu – we współpracy z Siostrami Terezjankami - w naszej parafii są organizowane cyklicznie uroczystości poświęcone pamięci Biskupa Adolfa Piotra Szelążka. Od tego momentu zaprzyjaźniliśmy się z Siostrami Terezjankami i uczestniczymy we wszystkich ważnych wydarzeniach zw. z ich założycielem a koordynatorem tych działań jest właśnie Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach.
6 października 2013 r. w Toruniu uczestniczyliśmy w uroczystościach rozpoczynających proces beatyfikacyjny Biskupa Szelążka. Od tego momentu - jako mieszkańcy ziemi stoczkowskiej wszyscy czekamy z niecierpliwością na chwilę, kiedy nasz ziomek, Biskup Adolf Piotr Szelążek zostanie wyniesiony na ołtarze. W tej intencji są odprawiane na naszej świątyni co trzecią niedzielę Msze św. oraz cyklicznie organizowane uroczystości.
Postać Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka jest także znana wśród najmłodszych parafian, czego dowodem są wiersze zebrane w tomiku poezji wydanym przez Bibliotekę. W ostatnich latach została opracowana w Bibliotece także kolorowanka dla dzieci, opowiadająca w formie obrazkowej o życiu i działalności Biskupa Szelążka.
Jako dorośli przedstawiciele parafii Stoczek Łukowski, w maju 2016 r. uczestniczyliśmy w pielgrzymce pod hasłem: „Śladami sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka – ze Stoczka Łukowskiego do ziemi toruńskiej”. To wyjątkowe przeżycie pozwoliło nam poznać jeszcze bardziej życie i działalność Biskupa Szelążka.
We wrześniu 2016 r. uczestniczyliśmy w uroczystościach z racji zakończenia procesu beatyfikacyjnego Księdza Biskupa Adolfa Piotra Szelążka na etapie diecezjalnym. Wspólnie podczas Mszy św. w kościele Świętego Jakuba w Toruniu dziękowaliśmy za postępy w procesie beatyfikacyjnym i modliliśmy się o rychłe zakończenie procesu na etapie rzymskim.
W listopadzie 2017 r. dzięki uprzejmości siostry postulatorki Hiacynty Augustynowicz, mogliśmy poznać działalność biskupa Szelążka jako niezłomnego obrońcy niepodległości politycznej i duchowej – ale też przedstawić Go szerzej wśród środowisk regionalistów z całego województwa lubelskiego podczas XV SEJMIKU TOWARZYSTW REGIONALNYCH LUBELSZCZYZNY zorganizowanego w Stoczku Łukowskim pod hasłem Drogi do niepodległości w małych ojczyznach.
W lutym 2018 r. z radością i dumą uczestniczyliśmy w Dniach Szelążkowych w Toruniu. Tam właśnie – za pośrednictwem Sióstr ze Zgromadzenia – nawiązaliśmy kontakt z Amatorską Grupą Teatralną z Łucka na Ukrainie, którą w listopadzie 2018r, w 100. rocznicę sakry biskupiej, gościliśmy w naszej parafii z przedstawieniem o Biskupie Szelążku pt. „Kto we łzach sieje” opowiadającym o wewnętrznych przeżyciach bpa A. P. Szelążka podczas aresztowania, przesłuchań i wygnania z diecezji łuckiej po II wojnie światowej.
Wydarzeń i okoliczności, które łączą nas z Siostrami ze Zgromadzenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz ich założycielem a naszym ziomkiem jest wiele. Niemały wpływ na to ma postawa lokalnych księży, w szczególności Księdza Prałata Józefa Huszaluka. Dziś dostrzegamy wyraźnie heroizm czynów oraz wielkość samej osoby urodzonego w naszej parafii Biskupa. Dlatego w imieniu własnym i wszystkich parafian chcemy nadać Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach imię Biskupa Adolfa Piotra Szelążka i w ten sposób przyczynić się do szerzenia kultu naszego ziomka Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka.
Uważamy, że Gminna Biblioteka Publiczna jako znacząca instytucja kultury w Gminie Stoczek Łukowski, powinna otrzymać imię, a imię Biskupa Adolfa Piotra Szelążka wydaje się być w tym wypadku najlepszym wyborem: z jednej strony podnosi rangę biblioteki, z drugiej – honoruje nieżyjącego sławnego stoczkowianina.
 

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.